”Megteremtem a körülményeket, hogy a hibák és véletlenek létrejöhessenek.”- interjú Szabó Ádám Csaba keramikussal
Kövesd a Fourelle Co.-t az Instagramon is!
-
-
A közös ebédek és vacsorák alapját a gondos terítés adja, aminek középpontjában az étkészlet áll. Személy szerint én minden egyes étkezéshez – történjen az akár csak egyedül – igyekszem ízlésesen megteríteni, majd tálalni, hiszen így az egész egy teljesen más, szinte ünnepi élmény, még az étel is laktatóbb, és jobban esik.
A környezetem minden egyes részletére igyekszem odafigyelni, ez a konyhai kiegészítők terén sincs másképp. Az ERROR N’ MORE-t régóta figyelemmel követem, számos alkotása megtalálható a konyhánkban. Egyszerűen imádom, hogy bátran ki mer lépni a megszokott keretekből, és a hagyományos, természetes elemeket ilyen zseniális módon mossa össze az aktuális gasztronómiai stílusokkal. A mai cikkben Szabó Ádám Csaba, az ERROR N’ MORE tervezője mesél nekünk az inspirációforrásairól, az alkotási folyamatról és persze a munkásságáról.
-
Hogy találkoztál először a keramikusművészettel?
Az agyaggal való első találkozás sokkal meghatározóbb volt. Öt éves kor körül voltam, amikor a szüleim először elvittek egy kerámia szakkörre. Egyből magával ragadott az agyag illata és tapintása. Rettentően élveztem, bár a szüleim kevésbé, akiknek mindig nyakig agyagosan kellett berakniuk a kocsiba. Az első találkozás csak pár alkalomra korlátozódott, de nagyjából 10 éves koromtól a kerámia folyamatosan jelen van az életemben. A kapcsolatom a kerámiával – mint művészeti médiummal – az egyetemen (MOME) kezdett kibontakozni. Itt kezdtem el a hibák és véletlenek filozófiájával és esztétikájával foglalkozni, amit aztán a doktori kutatásomban (PTE) is folyatattam.
-
Mit gondolsz, mitől más egy ERROR N’ MORE kerámia, mi adja a márka esszenciáját?
Nem a klasszikus problémamegoldó dizájner szemlélettel alkotok. Sokkal inkább hasonlít a munkám a homokban játszó gyerekhez, mintsem az akadémikus tervezéshez. Alulról építkezem, felfedezek, és összekötök. Megteremtem a körülményeket, hogy a hibák és véletlenek létrejöhessenek. A játék közben megtalált csodáknak keresek megfelelő helyet az életünkben.
Az ERROR N’ MORE márkát 2014-ben azzal a céllal hoztam létre, hogy egy olyan kerámia stúdió üzenetét hordozza, ami a gasztronómia, a képzőművészet és a dizájn határait, metszéspontjait vizsgálja kategória korlátoktól mentesen.
-
Miből merítesz inspirációt?
Szinte bármiből, de leggyakrabban a traumák inspirálnak. Nagyon izgalmas volt most számomra az elmúlt két év, amikor a kollektív trauma a személyes terekbe száműzött minket, ami lehetőséget teremtett annak megfigyelésére és átélésére, a közösség zajától mentesen. A legfrissebb plasztikáim, a Kovariancia sorozat a közelmúlt eseményeinek megrázó, ugyanakkor meditatív mivoltára reflektál.
A tér-és időérzékelésünk is az életünkből drasztikusan kimetszett elemekkel együtt változott, a valóság élménye átalakult. A sorozat nem értelmezi vagy értékeli az aktuális helyzetet, hanem expresszív lenyomata annak: megélés az üresség keretein belül.
-
Mi jelenti számodra a legnagyobb kihívást a munkád során?
Sokat dolgozom éttermekkel, ami mindig csapatmunkát kíván, mivel egy komplex élményt hozunk létre. Ebben benne van a séf, a termelők, a felszolgálók, a belsőépítész és sokak munkája mellett az enyém is. Alkotó emberként természetesen mindig arra törekszem, hogy a munkáim a lehető legjobban reprezentáljanak engem. Ugyanakkor egy ilyen helyzetben az ego visszafogása elengedhetetlen. A tárgyaim nem harsoghatják túl az ételt és nem konkurálhatnak a környezettel sem. Azt hiszem, számomra ez az egyensúly megtalálása a legnehezebb része a munkának, hogy a kompromisszumokban is önazonos maradjak.
-
Van kedvenc alkotásod, kollekciód, projekted?
2018-ban, amikor az ONYX étterem frissen megkapta a második Michelin csillagát, egy közös projektet hoztunk létre a Gourmet fesztiválon “2 Ádám 2 csillag 2 gombóc” címmel. Azelőtt már készítettem edényeket az étteremnek, így nagyon jó kapcsolatom alakult ki a séffel, Mészáros Ádámmal. Ádám nem igazán kedvelte a fesztiválon használt papír vagy műanyag tányérokat, így kezdtünk el a lehetőségeken gondolkozni.
Korábban már készítettem égetetlen, nyers agyagtárgyakat konyhai felhasználásra, innen jött az ötlet, hogy a Gourmet fesztiválon apró nyersagyag edényekben szolgáljanak fel ételeket. Az égetetlen, nyers agyag használat után, vízzel érintkezve, földdé ázik vissza és semmiféle hulladék nem keletkezik. Mivel 2400 darab tányérra volt szükség 3 hét alatt, ezért az ONYX és GERBEAUD szinte teljes stábja készítette a tányérokat egy Workshop keretén belül, ahol megtanítottam nekik a marokedény készítését. 3 hét alatt 1 tonna agyagból készültek el a tányérok.
-
Mely sikeredre vagy a legbüszkébb?
Mindig vannak nemzetközi és hazai kiállítások, megjelenések aminek természetesen nagyon örülök. Ugyanakkor arra vagyok a legbüszkébb, hogy az ERROR N’ MORE studio már 8 éve a legkiválóbb gasztronómia szakemberekkel dolgozhat együtt és piacilag is sikeresen tud működni.
-
Az általad készített kerámiák ősi, fatüzes égetéssel készülnek. Mesélnél erről nekünk egy kicsit bővebben?
A tökéletességre törekvő iparosodott gyártásnak a kiszámíthatatlanság és a hibák a legnagyobb ellenségei. A kerámia és porcelán gyárakban a tárgyakat a tűztől elszeparálva, zárt égető dobozokban égetik, legtöbbször gázzal, így csökkentve a váratlan események lehetőségét.
Ezzel szemben a magas hőfokú (1300°C fölött) fatüzes égetésnél a kerámiatárgyak közvetlenül találkoznak a lángokkal, és ennek a találkozásnak a nyomai megőrződnek rajtuk. A lángok nyomai mellett az égetés során felszálló fahamu véletlenszerűen lerakódva egy természetes mázat képez a tárgyakon.
Rengeteg tényező befolyásolja a tárgy végső megjelenését: milyen fát használsz, milyen ritmusban égetsz, hogy pakoltad be a kemencét, milyen az időjárás, milyen a kemence huzata vagy akár, hogy épp milyen hangulatban vagy. Minden körülmény, minden mozdulat hatással van az égetésre. A kontrollálás helyett a hangsúly az együttműködésre és az elfogadásra kerül.
A fatüzes égetés során olyan őszinte tárgyak születnek, amelyek nyíltan felvállalják készítésük történetét. -
Sorolj fel az olvasóinknak három keramikusművészt, akikre felnézel!
3 nemzetközi: Frederick L. Olsen, Jun Kaneko, Peter Voulkos
3 magyar: Kemény Péter, Kontor Enikő, Néma Júlia
-
A webshopon kívül hol lehet még megtekinteni és megvásárolni az alkotásaid?
Budapest:
Tokió:
Párizs, Bordeaux: